دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

کم کاری تیرویید

کم کاری تیروئیدو ارتباط آن با تغذیه

کم کاری تیروئید در اغلب موارد با مقداری افزایش وزن همراه است چرا که هورمون های ترشح شده از غده تیروئید عملکردهای زیادی در متابولیسم دارند. از همین رو مهم است تا افراد مبتلا به این حالت بدانند که چه غذاهایی را باید میل کنند و چه غذاهایی را از برنامه روزانه حذف کنند.

تغذیه شخصی که از کم کاری تیروئید رنج می برد باید بسیار متعادل باشد و از نظرشدت انرژی پایین باشد تا روند وزن گیری مربوط به این حالت محدود شود زیرا غده تیروئید نمی تواند این مسئله را تنظیم کند.

خوراکی های با انرژی پایین از جمله میوه ها و سبزیجات، غلات کامل مانند برنج قهوه ای، شیر،ماست، ماکیان و ماهی های کم چرب باید در برنامه غذایی فرد گنجانده شود.

همچنین باید مطمئن شد که مقدار مناسب ید، سلنیوم و روی نیز به بدن برسد زیرا غده تیروئید برای تولید ترشحات تیروئیدی نیاز به این سه ریز مغذی دارد. گردو یکی از بهترین منابع سلنیوم است. صدف، جگر و گوشت ها نیز سرشار از روی هستند و فرآورده های دریایی را می تواند منبع غنی ید دانست.

خوراکی هایی که باید از آنها اجتناب کرد:

بهتر است خوراکی های خیلی شور از برنامه غذایی فرد حذف شود زیرا ممکن است به سنتز هورمون های تیروئید آسیب بزند. گیاهان خانواده چلیپایی مانند( شاهی آبی، کلم، کلم بروکلی، شلغم، تربچه، برگهای خردل)، ارزن و بادام زمینی مانع استفاده ید توسط غده تیروئید می شوند. اما از آنجا که گیاهان چلیپایی ذکر شده تاثیرخوبی بر سلامتی دارند، توصیه نمی شود که آنها به طور کامل از برنامه تغذیه کنار گذاشته شوند بلکه باید قبل از مصرف کمی آنها را پخت تا تاثیر سو آنها بر تیروئید کاهش یابد

تداخلات دارویی:

T4بیشترین هورمون سنتز شده ای که برای بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید تجویز می شود تیروکسین و به شکل قرص است. اکثر بیماران باید در تمام طول عمر روزانه این دارورا استفاده کنند.

این دارو علائم کم کاری تیروئید را در افراد بزرگسال طی چند هفته بهبود می بخشد. برای اطمینان از تاثیر آن، دارو را همراه شیر، نوشیدنی های سویا و مکمل های غذایی مانند کلسیم، آهن،منیزیوم و روی مصرف نکنید


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر